بیماری ها, معده, ورم معده

علائم ورم معده چیست؟به همراه درمان ورم معده + نسخه دکتر خیر اندیش

درمان ورم معده دکتر خیر اندیش

علائم ورم معده چیست به همراه علائم و درمان ورم معده

یکی از بزرگترین مشکلات مراجعه کنندگان را می توان ورم معده  یا گاستریت نام برد که لازم دانستیم که در این مقاله در سایت تن آباد به طور کامل به علائم ورم معده و همچنین درمان گاستریت به ساده ترین روش های طب سنتی و طب اسلامی بپردازیم در ادامه این مقاله به شناخت کاملی از معده خواهید رسید.

درمان گاستریت یا ورم معده

علایم و درمان ورم معده

معده کجاست و در کدام قسمت از بدن قرار دارد

معده کیسه ای است بین دنده های چهار و پنج و شش، به طرف قسمت چپ بدن انسان قرار گرفته و غذا در آن انباشته می شود. یعنی پس از آنکه در مراحل اولیه؛ یعنی دهان و دندان با کمک بزاق، غذا به صورت خمیر نسبتا رقیق درآمد و قوه ی بلعیه آن را به جانب حلق رساند و از مجرای حلق وارد لوله ای به نام مری گردیده و پس از طی آن مسیر داخل معده می شود.

پس از این که غذا به مرور وارد معده شد، در آنجا می ماند تا با حرکاتی که معده انجام می دهد، مواد غذایی با شیره ترشی که از جدار معده ترشح می شود، مخلوط شده و پس از تغییراتی به صورت مایع رقیقی به روده ی اثنیعشر(دوازدهه) که ابتدای روده باریک است وارد می شود.

سپس اثنی عشر مایعی به نام صفرا بر آن ترشح می کند که شیره ی لوزالمعده نامیده می شود. پس از تغییرات زیاد، قسمت قابل ملاحظه ی آن از طریق دیواره روده باریک جذب می شود و بقیه مواد به روده فراخ وارد می گردند. در روده ی فراخ نیز قسمت اعظم آب آن جذب می شده و باقیمانده که فشرده و مازاد است به صورت مدفوع از بدن خارج می شود.

اهمیت معده و دستگاه گوارش از نظر پیامبر اکرم (ص)

اهمیت معده و دستگاه گوارش به قدری است که حتی در مباحث اخلاقی و فرهنگی نیز جای خود را باز کرده است. عضوی که میتواند باعث فساد اخلاق و یا تهذیب نفس شود.معده تهی ، سکوی پرتاب روح و معده پر، سقوط در دنیای شهوت است، معده ضامن سلامتی دیگر اعضای بدن است آنجا که بزرگترین طبیب روح و جسم انسان پیامبر اکرم (ص) بهداشت معده درمان درد های گوارش را بیان می کند

توصیه های پیامبر اکرم (ص) در مورد سالم نگه داشتن معده

پیامبراکرم (ص) در احادیث زیادی به اهمیت معده برای سلامتی پرداخته است و در زیر بخشی از توصیه های پیامبر اکرم (ص) برای سالم نگه داشتن معده میپردازیم :

• قبل از شروع غذا کمی نمک بچشید.(بهتر است از نمک دریا و یا سنگ نمک که دارای ید طبیعی هستند استفاده گردد)
• تا گرسنه نشده اید لب به غذا نگشایید و قیل از سیر شدن دست از غذا بکشید.
• همراه با غذا ننوشید (مخصوصا آب یخ که باعث بروز مشکلات زیادی از جمله کبد چرب می شود)
• با شکم پر جماع نکنید.
• شبها با شکم پر نخوابید.
• میوه ها را قبل از خوردن در آب فرو برده و بشویید.
• قبل از خوردن غذا دست ها را بشویید.
• مسواک بزنید و مسواک زدن باعث زیادی عقل می شود و یک نماز با مسواک برابر با هفتاد نماز بی مسواک است و ده ها حدیث دیگر از پیامبر اکرم(ص) در مورد معده وجود دارد که پایه های بهداشت و درمان را تشکیل می دهد.

 

علائم ورم معده برای مزاج های مختلف

علائم و درمان ورم معده برای مزاج های دم، صفرا،سودا، بلغم

علائم ورم معده در مزاج های دم، صفرا، سودا، بلغم

علائم ورم معده در طب سنتی برای افراد مختلف به چهار دسته تقسیم می شود: گرم و تر (دم)، گرم و خشک (صفرا)، سرد و خشک (سودا)، سرد و تر(بلغم) که این علائم در هر فرد متفاوت می باشد

اگر نیاز به درمان تخصصی افراد داری گاستریت باشد مزاج این افراد در روند درمان تاثیر گذار است. البته لازم به ذکر است که ورم معده از سردی معده و بی وقت غذا خوردن به وجود می آید در زیر به علائم در مزاج های مختلف پرداخته شده است

علائم ورم معده برای افراد گرم و تر (دموی)

علامت ورم معده افراد دموی، قرمزی زبان و رنگ رخسار و پری رگ های چشم است.
از رگ بازو خون بگیرید و یا چند بار به میزان نیاز حجامت کنید و یا از راه های دیگر خون درمانی استفاده کنید که مورد تایید طب سنتی باشد.
شربت های بنفشه، نیلوفر یا عرق کاسنی و تاجریزی و آب انار شیرین را دستور کار قرار دهید.

درمان ورم معده افراد دموی

برای درمان افراد دموی که از مشکل ورم معده رنج میبرند باید دارو های زیر را به مقدار مساوی باهم مخلوط کرده و به صورت پودر در آورده و قبل از هر غذا یک قاشق مرباخوری آنرا با عرق کاسنی یا شربت نیلوفر یا شربت بنفشه میل کنید:
نیلوفر – بنفشه – تخم کاسنی – رازیانه – نعناع – تخم خشخاش – شیرین بیان – انیسون

درمان ورم معده افراد گرم و خشک (صفراوی)

برای افراد صفراوی به دلیل گرمای زیاد بدن، باید منضج و مسهل استفاده شود نسخه ای که افراد گرم و خشک می توانند از آن بهره بگیرند استفاده از ترنجبین و خاکشیر به جای صبحانه می باشد به این صورت که ۲ قاشق غذا خوری ترنجبین با ۲ قاشق غذاخوری خاکشیر با یک لیوان عرق شاهتره گرم مخلوط کرده و میل شود.

علائم و درمان ورم معده افراد سرد و خشک ( سوداوی )

علامت آن سفتی ورم و خشکی زبان و سایر علامت های غلبه سودا است. ابتدا با منضج و مسهل سودا به دفع خلط سودا بپردازید. سپس می توانید از نسخه دکتر خیر اندیش که در همین مقاله گفته شده است استفاده نمایید.

علائم ورم معده در افراد سرد و تر ( بلغمی )

علامت افراد بلغمی زیادی آب دهان است و نرمی ورم معده، بی اشتهایی، پریدگی رنگ و سپیدی زبان. معده بدون سفت شدن دچار نفخ می شود. برای درمان و رفع علائم ورم معده در افراد بلغمی می توانید دستورات زیر را استفاده نماید.

درمان ورم معده افراد سرد وتر ( بلغمی )

برای درمان ورم معده افراد سرد و تر ابتدا باید منضج بلغم داده شود تا نرم شود و سپس با مسهل به دفع آن بپردازیم در زیر نسخه های برای افراد بلغمی آورده شده است:

بادیان ۸ گرم
بادرنجبویه ۸ گرم
انیسون ۸گرم
پرسیاوشان ۸ گرم
گل قند عسلی ۴۰ گرم

 

برای استفاده از داروی ورم معده تا ۱۵ روز هر روز داروها را در یک کاسه آب بجوشانید تا نیمی از آن بخار شود و حدود یک و نیم لیوان آب صاف شده آن بماند آن را با گل قند مخلوط و ناشتا میل کنید تا ۹ روز ادامه دهید سپس از مسهل های مناسب جهت اخراج بلغم استفاده نمائید.
نسخه دیگری که می توانید به جای منضج قبلی استفاده نمایید به شرح زیر است:

پودر شیرین بیان ۲۰ گرم
پوست رازیانه ۲۰ گرم
عسل ۱۰۰ گرم

داروها را در یک کاسه آب بجوشانید تا نیمی بخار شود و سپس صاف کنید و با مقداری از عسل شیرین کرده و به تناسب نیاز روزی چند بار مقداری از آنرا میل کنید.

درمان ورم معده از نظر دکتر خیراندیش

دکتر خیراندیش نسخه های فراوانی در مورد درمان ورم معده گفته اند ولی بدون شک یکی از قوی ترین و راحت ترین درمان هایی که پدر طب سنتی گفته است را در زیر برای شما عزیزان آورده ایم:
• نصف لیوان عرق نعنا و نصف لیوان گلاب را باهم ترکیب کرده و یک قاشق عسل به آن اضافه نمایید و روزی یک لیوان میل شود.
• روغن بادام شیرین با عسل مخلوط کرده و هر ۸ ساعت، یک قاشق غذاخوری میل شود.
توجه : این درمان را تکرار کنید تا انشالله مشکل ورم معده شما بر طرف گردد (توصیه می شود حداقل ۴۰ روز این درمان را تکرار نمایید)

فیلم آموزش درست کردن عرق نعنا و بارهنگ برای مشکلات معده (دستور دکتر خیراندیش)

 

 

 

جمع بندی مقاله علائم و درمان های ورم معده

در این مقاله سعی شد که به طور کامل به موضوع علائم و درمان ورم معده پرداخته شود. در صورت نیاز به پی بردن مزاج خود می توانید به بخش مزاج شناسی در منو بالا مراجعه فرمایید و یا در قسمت نظرات سوالات خود را مطرح نمایید تا کارشناسان ما به آن پاسخ لازم را بدهند

1 دیدگاه در “علائم ورم معده چیست؟به همراه درمان ورم معده + نسخه دکتر خیر اندیش

  1. سارا گفت:

    ممنون از مطلب کامل و جامع که گذاشتید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *