بیماری ها, معده, ورم معده

علائم ورم معده به همراه درمان + نسخه دکتر خیراندیش

درمان ورم معده دکتر خیر اندیش

علائم ورم معده به همراه علائم و درمان ورم معده

یکی از بزرگترین مشکلات مراجعه کنندگان را می توان ورم معده یا گاستریت (gastritis) نام برد که لازم دانستیم که در این مقاله در سایت تن آباد به طور کامل به علائم ورم معده و همچنین درمان گاستریت به ساده ترین روش های طب سنتی و طب اسلامی بپردازیم در ادامه این مقاله به شناخت کاملی از معده خواهید رسید.

درمان گاستریت یا ورم معده

علایم و درمان ورم معده

معده کجاست و در کدام قسمت از بدن قرار دارد

معده کیسه ای است بین دنده های چهار و پنج و شش، به طرف قسمت چپ بدن انسان قرار گرفته و غذا در آن انباشته می شود. یعنی پس از آنکه در مراحل اولیه؛ یعنی دهان و دندان با کمک بزاق، غذا به صورت خمیر نسبتا رقیق درآمد و قوه ی بلعیه آن را به جانب حلق رساند و از مجرای حلق وارد لوله ای به نام مری گردیده و پس از طی آن مسیر داخل معده می شود.

پس از این که غذا به مرور وارد معده شد، در آنجا می ماند تا با حرکاتی که معده انجام می دهد، مواد غذایی با شیره ترشی که از جدار معده ترشح می شود، مخلوط شده و پس از تغییراتی به صورت مایع رقیقی به روده ی اثنیعشر(دوازدهه) که ابتدای روده باریک است وارد می شود.

سپس اثنی عشر مایعی به نام صفرا بر آن ترشح می کند که شیره ی لوزالمعده نامیده می شود. پس از تغییرات زیاد، قسمت قابل ملاحظه ی آن از طریق دیواره روده باریک جذب می شود و بقیه مواد به روده فراخ وارد می گردند. در روده ی فراخ نیز قسمت اعظم آب آن جذب می شده و باقیمانده که فشرده و مازاد است به صورت مدفوع از بدن خارج می شود.

اهمیت معده و دستگاه گوارش از نظر پیامبر اکرم (ص)

اهمیت معده و دستگاه گوارش به قدری است که حتی در مباحث اخلاقی و فرهنگی نیز جای خود را باز کرده است. عضوی که میتواند باعث فساد اخلاق و یا تهذیب نفس شود.معده تهی ، سکوی پرتاب روح و معده پر، سقوط در دنیای شهوت است، معده ضامن سلامتی دیگر اعضای بدن است آنجا که بزرگترین طبیب روح و جسم انسان پیامبر اکرم (ص) بهداشت معده درمان درد های گوارش را بیان می کند

توصیه های پیامبر اکرم (ص) در مورد سالم نگه داشتن معده

پیامبراکرم (ص) در احادیث زیادی به اهمیت معده برای سلامتی پرداخته است و در زیر بخشی از توصیه های پیامبر اکرم (ص) برای سالم نگه داشتن معده میپردازیم :

• قبل از شروع غذا کمی نمک بچشید.(بهتر است از نمک دریا و یا سنگ نمک که دارای ید طبیعی هستند استفاده گردد)
• تا گرسنه نشده اید لب به غذا نگشایید و قیل از سیر شدن دست از غذا بکشید.
• همراه با غذا ننوشید (مخصوصا آب یخ که باعث بروز مشکلات زیادی از جمله کبد چرب می شود)
• با شکم پر جماع نکنید.
• شبها با شکم پر نخوابید.
• میوه ها را قبل از خوردن در آب فرو برده و بشویید.
• قبل از خوردن غذا دست ها را بشویید.
• مسواک بزنید و مسواک زدن باعث زیادی عقل می شود و یک نماز با مسواک برابر با هفتاد نماز بی مسواک است و ده ها حدیث دیگر از پیامبر اکرم(ص) در مورد معده وجود دارد که پایه های بهداشت و درمان را تشکیل می دهد.

 

علائم ورم معده برای مزاج های مختلف

علائم و درمان ورم معده برای مزاج های دم، صفرا،سودا، بلغم

علائم ورم معده در مزاج های دم، صفرا، سودا، بلغم

علائم ورم معده در طب سنتی برای افراد مختلف به چهار دسته تقسیم می شود: گرم و تر (دم)، گرم و خشک (صفرا)، سرد و خشک (سودا)، سرد و تر (بلغم) که این علائم در هر فرد متفاوت می باشد

اگر نیاز به درمان تخصصی افراد داری گاستریت باشد مزاج این افراد در روند درمان تاثیر گذار است.

البته لازم به ذکر است که ورم معده از سردی معده و بی وقت غذا خوردن به وجود می آید در زیر به علائم در مزاج های مختلف پرداخته شده است

علائم ورم معده برای افراد گرم و تر (دموی)

علامت ورم معده افراد دموی، قرمزی زبان و رنگ رخسار و پری رگ های چشم است.
از رگ بازو خون بگیرید و یا چند بار به میزان نیاز حجامت کنید و یا از راه های دیگر خون درمانی استفاده کنید که مورد تایید طب سنتی باشد.
شربت های بنفشه، نیلوفر یا عرق کاسنی و تاجریزی و آب انار شیرین را دستور کار قرار دهید.

درمان ورم معده افراد دموی

برای درمان افراد دموی که از مشکل ورم معده رنج میبرند باید دارو های زیر را به مقدار مساوی باهم مخلوط کرده و به صورت پودر در آورده و قبل از هر غذا یک قاشق مرباخوری آنرا با عرق کاسنی یا شربت نیلوفر یا شربت بنفشه میل کنید:
نیلوفر – بنفشه – تخم کاسنی – رازیانه – نعناع – تخم خشخاش – شیرین بیان – انیسون

درمان ورم معده افراد گرم و خشک (صفراوی)

برای افراد صفراوی به دلیل گرمای زیاد بدن، باید منضج و مسهل استفاده شود نسخه ای که افراد گرم و خشک می توانند از آن بهره بگیرند استفاده از ترنجبین و خاکشیر به جای صبحانه می باشد به این صورت که ۲ قاشق غذا خوری ترنجبین با ۲ قاشق غذاخوری خاکشیر با یک لیوان عرق شاهتره گرم مخلوط کرده و میل شود.

علائم و درمان ورم معده افراد سرد و خشک ( سوداوی )

علامت آن سفتی ورم و خشکی زبان و سایر علامت های غلبه سودا است. ابتدا با منضج و مسهل سودا به دفع خلط سودا بپردازید، سپس می توانید از نسخه دکتر خیر اندیش که در همین مقاله گفته شده است استفاده نمایید.

علائم ورم معده در افراد سرد و تر ( بلغمی )

علامت افراد بلغمی زیادی آب دهان است و نرمی ورم معده، بی اشتهایی، پریدگی رنگ و سپیدی زبان. معده بدون سفت شدن دچار نفخ می شود برای درمان و رفع علائم ورم معده در افراد بلغمی می توانید دستورات زیر را استفاده نماید.

درمان ورم معده افراد سرد وتر ( بلغمی )

برای درمان ورم معده افراد سرد و تر ابتدا باید منضج بلغم داده شود تا نرم شود و سپس با مسهل به دفع آن بپردازیم در زیر نسخه های برای افراد بلغمی آورده شده است:

بادیان ۸ گرم
بادرنجبویه ۸ گرم
انیسون ۸گرم
پرسیاوشان ۸ گرم
گل قند عسلی ۴۰ گرم

 

برای استفاده از داروی ورم معده تا ۱۵ روز هر روز داروها را در یک کاسه آب بجوشانید تا نیمی از آن بخار شود و حدود یک و نیم لیوان آب صاف شده آن بماند آن را با گل قند مخلوط و ناشتا میل کنید تا ۹ روز ادامه دهید سپس از مسهل های مناسب جهت اخراج بلغم استفاده نمائید.
نسخه دیگری که می توانید به جای منضج قبلی استفاده نمایید به شرح زیر است:

پودر شیرین بیان ۲۰ گرم
پوست رازیانه ۲۰ گرم
عسل ۱۰۰ گرم

داروها را در یک کاسه آب بجوشانید تا نیمی بخار شود و سپس صاف کنید و با مقداری از عسل شیرین کرده و به تناسب نیاز روزی چند بار مقداری از آنرا میل کنید.

درمان ورم معده با دستور دکتر خیراندیش

دکتر خیراندیش نسخه های فراوانی در مورد درمان ورم معده گفته اند ولی بدون شک یکی از قوی ترین و راحت ترین دستور درمانی که پدر طب سنتی گفته است را در زیر برای شما عزیزان آورده ایم:
• نصف لیوان عرق نعنا و نصف لیوان گلاب را باهم ترکیب کرده و یک قاشق عسل به آن اضافه نمایید و روزی یک لیوان میل شود.
• روغن بادام شیرین با عسل مخلوط کرده و هر ۸ ساعت، یک قاشق غذاخوری میل شود.
توجه : این درمان را تکرار کنید تا انشالله مشکل ورم معده شما بر طرف گردد (توصیه می شود حداقل ۴۰ روز این درمان را تکرار نمایید)

فیلم آموزش درست کردن عرق نعنا و بارهنگ برای مشکلات معده (دستور دکتر خیراندیش)

 

 

 

جمع بندی مقاله علائم و درمان های ورم معده

در این مقاله به طور کامل به علائم و درمان ورم معده پرداخته شد، در صورت نیاز به پی بردن مزاج خود می توانید به بخش مزاج شناسی در منو بالا مراجعه فرمایید و یا در قسمت نظرات سوالات خود را مطرح نمایید تا کارشناسان ما به آن پاسخ لازم را بدهند

( در صورت نیاز می توانید با شماره ۰۹۱۹۲۰۵۹۳۷۶ تماس حاصل فرمایید و از مشاوره رایگان ما بهرمند شوید )

بازگشت به لیست

34 دیدگاه در “علائم ورم معده به همراه درمان + نسخه دکتر خیراندیش

 1. Rahimi گفت:

  البته ورم معده می‌تونه به دلیل آلرژی باشه

 2. علی گفت:

  سلام. منم این مشکلو داشتم. البته نفسم شدید میگرفت. اسپره استفاده میکردم. ولی حالا خوب شدم الحمدلله. قلیون عرق نعناع و گلاب استفاده کردم. کندر میخورم. هل استفاده میکنم. بین غذا آب نمیخورم و مرکب ۲ طب اسلامی و بادشکن طب اسلامی استفاده کردم.

 3. حسن گفت:

  سلام خیلی ممنونم بابت این سایت قشنگتون که کلی راهنمایی میکنه خدا خیرتون بده
  و اینکه آقای خیراندیش گفتن که حجامت فقط فصل بهار تا آخرای خرداد باید باشه ولی الان ۷ تیره میتونم برم حجامت کنم؟

 4. فاطمه گفت:

  سلام من حدود چند ماه هست که هر وقت غذا میخورم دچار گاز معده میشم و تا اون گاز معده تخلیه نشه معدم باد داره و اذیتم میکنه و حالت تهوع بهم دست میده غذا زیاد نمیخورم و زمانی که غذام زیاد هست خیلی به شدت حالم بدتر میشه
  اطلاعاتی ندادم که این ها علائم چی هست میشه کمکم کنید؟

 5. مریم گفت:

  این نسخه برای همه خوب نیس
  بسته به مزاج آدماس
  بدردمن نخورد بدتر یبوستم زیادشد
  پویتمم خشک شد

 6. ریحانه گفت:

  با سلام ، من گاهی اوقات بعد از خوردن غذا دل درد میگیرم و معدم ورم می‌کنه ،احساس میکنم نفخ دارم چیزی هم تو گلوم بالا میاد و اصلا میل به غذا ندارم ،واقعا اذیت میشم لطفاً راهنمایی کنید

 7. حب علی (ع) عباده گفت:

  سلام
  مدت ۱ سال هست که شکمم ورم میکنه(باد میکنه) و وقتی اینجوری میشم نفسم کم میشه و خیلی اذیت میشم ، اشتهام به غذا هم کم میشه.چندتا دکتر رفتم ولی فایده نداشت ، هر ۲ الی ۳ماه خوبم بعد دوباره به اون حالت برمیگردم تقریبا هر دفه نزدیک ۱ ماه من مشکل ورم وتنگی نفس دارم.خواهش میکنم کمکم کنید دیگه خستم شد

 8. حب علی (ع) عباده گفت:

  سلام.من مدت ۱ سال هست که وقتی شکمم ورم میکنه نفسم هم کم میشه خیلی اذیتم ،خیلی دکتر رفتم ولی فایده نداشت ، هر ۲ الی ۳ ماه اینجوری میشم بمدت ۱ ماه تقریبا” ، خواهش میکنم راهنمائیم کنید ، خستم شد

 9. سلام مادرم چند روز که معده درد داره هرچیزی که میخوره معدش ورم میکنه حالش خیلی بده راهنمایی کنید

 10. احمد فیضی گفت:

  سلام
  بنده ۵۸ ساله و جانباز هستم و دارای فشار خون بالا وروزی دوعدد قرص لوزارتان۲۵ بمدت ۱۵ ساله مصرف میکنم. و روزی ۳ تا نخ سیگار میکش بعداز هر وعده غذا.
  مدتی هست حدودا ۳ ماه بعداز کسیدن سبگار احساس سنگینی معده و درد در بالای معده و درست پایین جناق سینه دارم حالت لرز دارم و کمی عرق میکنم و بی حال میشم حالت تهوع میگبرم ولی بالا نمیارم حدود ده تا پانزده دقیقه اینطوری میشم و بعدش خوب میشم اما علائم به شکلی هست که واقعا میترسم.لطفا راهنمایی و کمک بفرمائید.
  در ضمن چهار سال پیش دچار ورم معده شدم و اندوسکپی کردم و تحت نظر پزسک متخصص درمان شدم و تا سه چهار ماه پبش هیچ مشکلی نداشتم.

 11. سهیلا گفت:

  سلام من به دلیل استفاده دارو ورم معده و اسید معده دارم به نظرتون چیکار کنم؟

  1. سلام
   شب ها قبل خواب یک قاشق چایخوری پودر جوز هندی استفاده نمایید.

  2. محسن گفت:

   باسلام با مراجعه به پزشک فرمودند ورم معده دارم دارو داد مصرف دارو معده م رو اذیت کرد
   چندساله نفخ شدید دارم افزایش وزن ندارم و کاهش وزن شدید دارم
   و گاهی زیادی هم میخورما اما چاق نمیشم درمونش چیه فکر کنم مزاجمم گرم و خشکه

  3. سودی گفت:

   نه جوز هندی خوب نیستاااا نخوری برو سرچ کن ?

  4. گمنام گفت:

   لطفا تجاربتان به اشتراک بگدارید

 12. احمد گفت:

  با سلام..مادرم ۸۳ سن داره..متاسفانه معده ش اذیت می کنه..میگه هر موقع غذا می خوره معده اش داغ می کنه و زمان خواب نزدیک اذان تا کف پاش داغ می کنه و از خواب بیدار میشه تا صبح..البته ناراحت که میشه انگار معده ش عصبی هم هست و اذیت می کنه…ممنون میشم راه درمان را برایم ارسال کنید

  1. با سلام
   بر اساس اطلاعات داده شده مادر بزرگ شما چربی خون و غلظت خون دارند میزان مایعات نوشیدنی را افزایش دهند بخصوص قبل از خوابیدن یک لیوان شربت سکنجبین و یا یک لیوان چای رقیق میل کنند

   1. هانیه گفت:

    سلام اقا دکترمن چند سال ورم معده وچندسال تنبلی تخمدان دارم مبشهرراهنمای کنید

 13. زهرا گفت:

  با سلام،دوتا دستور آخر که گفته شده باید هر دو انجام شود یا یکی؟نسبت روغن بادام و عسل چقدر باید باشد؟

 14. ریحانه گفت:

  سلام من مدتی هست ک معده درد دارم و احساس سیری میکنم و میل ب غذا ندارم و همچنین یبوست هم دارم دیگه واقعا خسته شدم ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. با سلام
   با اطلاعات محدود داده شده معده شما سرد شده و میکروب معده شما افزایش پیدا کرده است برای رفع آن مخلوط عرق شیرین بیان و زنیان را یک استکان نیم ساعت قبل از غذا و بعد از غذا میل شود
   برای رفع یبوست چند عدد انجیر شی خیس کرده و صبح ناشتا با سه قاشق روغن زیتون میکس کنید و میل کنید و فیبر ها را بیشتر در برنامه غذایی قرار دهید.

  2. محمد گفت:

   سلام اقا دکتر هم ورم معده دارم وهم تنبلی تخمدان دارم مشه من راراهنمای کنید چند سال من با مشکل ورم معده دارم الان نزدیک ۱۰ سال هست تنبلی تخمدان ومو های زاید دارم

 15. هستی سیاری گفت:

  من از کوچیکی معده درد داشتم ولی الان ۱ ساله خیلی زیاد شده و تقریبا هر چی می خورم معده ام یا ترش میکنه یا درد میگیره اندوسکوپی هم کردم بهتر نشدم که هیچ بد تر شدم داروهای زیادی میخورم مثل نولپازا و فایموتیدین ۴۰ و کلدینیوم سی ولی همشون موقتی درد و تسکین میدند . ۹۰ درصد غذا هارو هم نمی تونم بخورم ، دکترا گفتن فقط التهابه و رفلاکس کمی ورم . اما متاسفانه هر روز بدتر میشم نمیدونم چیکار کنم با اینکه ۲۶ سالمه ولی معده ام داغونه متاسفانه . خیلی ناراحت کننده است .

  1. درود بر شما
   برای درد معده و ترش کردن ساده ترین راه درمان استفاده از دستور دکتر خیر اندیش است به این صورت که یک قاشق مرباخور بارهنگ به همراه یک لیوان عرق نعنا ۱۰ دقیقه بجوشانید و بعد از کمی خنک شدن با یک قاشق عسل مخلوط کرده و اخر شب میل نمایید به طور معمول در چند شب اول بهبود پیدا میکنید ولی پیشنهاد می شود حداقل ۴۰ شب تکرار شود البته شما باید در جویدن غذا بیشتر دقت نمایید و در موقع غذا خوردن از خوردن مایعات و سالاد و ماست پرهیز کنید و فقط غذا میل کنید.

  2. سروش ناجی گفت:

   سلام _ غذاهای سرد رو از زندگیتون حذف کنید تقریبا یا با مصلحش بخورید ( مثلا : ماست با نعنا و کمی نمک ) _ ( شیر را گرم کنید و شیره یا عسل به اون اضافه کنید و ناشتا نخورید ) _ و ضمنن مراقب ورودی های دیگه به وجودتون باشید ( شنیده ها ؛ گفته ها ؛ افکار و احساسات ، بویایی و … )

  3. راضیه شفقی گفت:

   سلام میتونی به شماره واتس اَپ من پیام بدی تا راهنماییت کنم یا پیج اینستاگرامم رو دنبال کنی

   1. محسن خجسته گفت:

    سلام میتونیدکمکم کنید

    1. سلام وقت بخیر
     می توانید با شماره ۰۹۱۹۲۰۵۹۳۷۶ تماس بگیرید و در مورد مشکل خود مشاوره بگیرید

   2. گمنام گفت:

    سلام علیکم شما طبیب هستید لطفا برا درمان راهنمایی بفرمایید از اشنایان به ورم معده مبتلا هستند ۰۹۱۵۸۷۴۱۰۴۱

    1. نرگس گفت:

     سلام برای نفخ روده و یبوست عرق نعناع و بارهنگ من میزارم روی بخاری بعد بارهنگاشم میخورم مشکلی نداره؟

     1. سلام
      بهتر است عرق نعنا یک کم جوش بیاید بعد بارهنگ را به آن اضافه کنید
      بعد از کمی خنک شدن به آن عسل اضافه کنید
      (خوردن بارهنگ مشکلی ندارد)
      بهترین زمان مصرف شب قبل خواب می باشد.

  4. حسن گفت:

   عرق نعناع و بارهنگ رو باهم بجوشون بعد اینکه ولرم شد یکم عسل اظافه کن بخور ۴۰ روز خوبه خوب میشی

  5. دکتر دلنواز گفت:

   با سلام
   حتمن در صورت امکان قولنجتون رو بشکونید
   بلافاصله خوب میشوید تا اخر عمر

 16. سارا گفت:

  ممنون از مطلب کامل و جامع که گذاشتید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.